ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home Aktuality
BrauBeviale 2023 PDF Tisk Email

 

POZVÁNKA

 

 

Navštivte stánek Svazu pěstitelů chmele

a Chmelařského institutu s.r.o. na

 

 

brau23

 

 

ve výstavní hale č. 1, stánek 550.

 

Český chmel - tradice kvality!

 

 

 

 

 
Žatec a krajina žateckého chmele PDF Tisk Email

 

Žatec a krajina žateckého chmele byla zapsána

 

na Seznam světového dědictví UNESCO

 

Rijád, Žatec 18. září 2023   

 

V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském v Rijádu, rozhodnuto o zápisu chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na Seznam světového dědictví UNESCO. V české delegaci, kterou vedla Jiřina Valentová, stálá představitelka ČR v UNESCO, byla Dita Limová, vedoucí oddělení vztahů s UNESCO z Ministerstva kultury, Monika Eretová z Ministerstva kultury, zástupci Generálního ředitelství NPÚ generální ředitelka Naděžda Goryczková a Věra Kučová z oddělení památek s mezinárodním statusem. Řídící skupinu nominace zastupovala Zdeňka Hamousová, Zdeněk Rosa z CHMELAŘSTVÍ, družstva Žatec, který je zároveň místopředseda Svazu pěstitelů chmele ČR, a Olga Bukovičová za město Žatec, kde působí jako koordinátorka pro světové dědictví.

 

Pro Českou republiku to znamená v pořadí již sedmnáctý úspěšný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Zároveň je to ale první chmelařská krajina na světě, která získala tento prestižní status.

 

Žatec a krajina žateckého chmele se nachází v severozápadní části České republiky v lokalitě, která poskytuje ideální podmínky pro pěstování chmele, ústřední aromatické složky při výrobě piva. Památka se skládá se ze dvou částí, které společně ilustrují celý cyklus pěstování, zpracování a obchodování s nejznámější odrůdou chmele na světě.

 

Žatecká chmelařská krajina se skládá z venkovských chmelnic a malých vesnic Stekník a Trnovany. Druhou částí zapsané památky je historické centrum Žatce a průmyslová čtvrť Pražské předměstí z 19. století.

 

Zápis přivítali i zástupci z řad chmelařů, za všechny se vyjádřil Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR „Vítáme rozhodnutí Výboru, který ocenil dochované památky spojené s pěstováním a zpracováním Žateckého poloraného červeňáku, nejkvalitnější jemné aromatické odrůdy chmele pěstované v České republice.“

 

Tiskovou zprávu k úspěšnému zápisu naleznete na webovém odkaze níže:

 

https://www.mesto-zatec.cz/mesto/aktualne/zapis-zatce-a-krajiny-zateckeho-chmele-na-seznam-svetoveho-dedictvi-3683cs.html

 

 

Web statku:

https://www.zatec-and-the-landscape-of-saaz-hops.com/

 

Oficiální zápis statku na webu UNESCO:

https://whc.unesco.org/en/list/1558

 

czhops00

Plénum 45. rozířeného zasedání Výboru pro světové dědictví v Rijádu, Saudské Arábii projednalo nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele

 

czhops01

Česká delegace na jednání Výboru světového dědictví, zleva Z. Rosa (místopředseda Svazu pěstitelů chmele ČR)

 

Clipboard02

V Žatci se uskutečnila tisková konference k úspěšnému zápisu Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO, zleva L. Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele, dále místostarosta, starosta, místostarostka města Žatec a ředitel Chrámu chmele a piva. Tisková konference byla vysílána živě na ČT24 https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3615383-zatec-a-krajina-zateckeho-chmele-se-dostaly-na-seznam-unesco?fbclid=IwAR22GVbQcMCB8lm3zSiAN0lOwISPrgOBEWSRuVPVaLQDG8LjvaN-v4R0e1I

 

 

 

 

 
Sklizeň chmele 2022 PDF Tisk Email

 Úroda chmele ve výši 4 452 tun

 

 

ÚKZÚZ zveřejnil oficiální výsledky tuzemské sklizně chmele. Potvrdil tak očekávanou velmi podprůměrnou sklizeň.

 

Pěstitelé chmele sklidili celkem 4 452,43 t suchého chmele, což představuje průměrný výnos napříč odrůdami pouhých 0,90 t/ha.

 

Oproti loňské rekordní sklizni se jedná bezmála o 46,4% pokles, tj. o 3 854 t. Průměrný výnos za období 2012-2021 dosahuje 1,30 t/ha.

Celý článek...
 
Sklizeň 2021 PDF Tisk Email

 

Sklizeň chmele v ČR v roce 2021

dosáhla 8 306 tun

 

Podle oficiálůní zprávy ÚKZUZ, vydané na počátku prosince 2021, sklidili čeští chmelaři 8 306 tun chmele. Toto množství je nejvyšší od roku 1996, kdy se však chmel pěstoval na ploše 9 335 ha (proti 4 971 ha v roce 2021).

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 11
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.