ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tiskova zprava 16.9. 2019
Tiskova zprava 16.9. 2019 PDF Tisk Email

Žatec hostil 73. jednání agrárních komor V4

 

Na své již 73. společné jednání zavítali do Žatce – města chmele ve dnech 10. a 11. září 2019 zástupci Agrárních komor Slovenska, Maďarska a Polska, a to na pozvání Agrární komory České republiky.

 

Zástupce zemědělců Visegrádské čtyřky přivítal v prostorách Chmelařského institutu v Žatci předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Ing. Luboš Hejda. Svaz účastníkům připravil krátkou prezentaci o stavu pěstování chmele v České republice. Polský zástupce agrární komory uvedl, že o jedinečnosti Žateckého chmele se doma dozvěděl z reklamy jednoho pivovaru v televizi a ocenil možnost se o jeho pěstování dozvědět více přímo tam, odkud pochází. Maďarský zástupce řekl, že jeho země sice není jakkoli významným producentem chmele, ale zato velmi statečným spotřebitelem piva a českého chmele. Všichni zástupci V4 vyjádřili úctu jedinečnosti a kvalitě Žateckého chmele a aktivně se během následného programu zajímali o historii i současnost pěstování chmele. Účastníci V4 měli možnost navštívit Chmelařské muzeum v Žatci, pivovar Pioneer, pivovar a restauraci U Orloje v komplexu Chrámu chmele a piva a samozřejmě i samotnou sklizeň, která probíhá na Účelovém hospodářství Stekník.

 

 1

 

Na závěr setkání V4 bylo přijato společné komuniké, které shrnulo projednávaná témata, například současnou situaci na agropotravinářském trhu a sklizeň nejdůležitějších plodin, situaci s africkým morem prasat, stěžejní téma vyjednávání nové společné zemědělské politiky po roce 2020, nekalé obchodní praktiky řetězců a další. V4 považuje za zásadní, aby zemědělci v EU měli rovné a spravedlivé podmínky, společná zemědělská politika představovala menší administrativní zátěž a aby v rámci prvního pilíře mohly členské státy vyčlenit až 25 % finančních prostředků na podporu citlivých sektorů, tedy i pěstování chmele.

 

Čeští pěstitelé chmele každoročně vypěstují nejvíce jemně aromatického chmele na světě. Z čísel celní statistiky je zřejmé, že jeho vývoz zůstává důležitou položkou agrárního zahraničního obchodu České republiky. Dlouhodobě se obchod chmelem pohybuje ve výrazně kladné bilanci. V kalendářním roce 2018 bylo podle ČSÚ do zahraničí vyvezeno 4 477 tun ÚKZÚZ ověřeného a certifikovaného českého chmele.

 

Podle údajů ÚKZÚZ je letošní tuzemská sklizňová výměra chmele 5 003 hektarů. Pěstitelé v minulých letech investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku po českém chmelu.

 

Sklizeň chmele se blíží ke konci. Zástupci pěstitelů na svém setkání před sklizní odhadli letošní sklizeň na 6 300 tun chmele. Přesnější čísla budou k dispozici po sečtení na počátku prosince t.r. Z dostupných analýz vzorků doposud dodaných partií chmele lze usuzovat, že kvalita chmele z pohledu alfa hořkých látek by mohla být mírně nadprůměrná. Po několika letech podprůměrných hodnot to je velmi příjemná zpráva.

 

Český chmel, to jest zaměstnanost a tradice kvality! Český chmel je bezvadný!

 

Jednání V4 a pěstování chmele se věnoval pořad Potraviny z domoviny

https://www.youtube.com/watch?v=TSRjXHwFhUQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LCzx6IXCk2u4KWfrNAcpIa0C6obgw6mWez57BVj_3NNbLt1H97AoCQrY

 

  2

Lídři agrárních komor Visegrádské čtyřky během tiskové konference v aule Chmelařského institutu

 

3

V rámci návštěvy sklizně chmele ve Stekníku padaly nejrůznější dotazy, které zodpovídal vedoucí hospodářství Ing. Jaroslav Pokorný, Ph.D. a Ing. Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.