BrauBeviale 2024
Tisková zpráva - 11. 8. 2016 |
CHMELAŘSKÝ DEN 11. 8. 2016
Pěstování chmele v roce 2016
Podle údajů ÚKZÚZ (k 30. 4.), který vede evidenci chmelnic v České republice, je letošní sklizňová výměra chmele 4.783 hektarů. Plocha chmele roste třetím rokem. Pěstitelé tak reagují na příznivější situaci na trhu a investují do obnovy porostů a maximálního nárůstu ploch chmelnic. Současně investice směřují i do technologií pro pěstování a sklizeň chmele. Proto je potřebné zachovat či posílit podporu pro pěstitele chmele, a to i s ohledem na významné ztráty v loňském roce.
Průběh letošní sezóny je velmi rozdílný. Jarní měsíce byly v podstatě suché a v některých lokalitách připomínající loňský velmi suchý a nepříznivý rok. V červnu i červenci byl úhrn srážek podle posledních součtů nad dlouhodobým průměrem. Střídající se déšť a teplý charakter počasí zvyšuje tlak chorob. Pěstitelé chmele však vynakládají veškeré úsilí a daří se jim porosty udržovat ve zdravém stavu i přes zvýšené náklady. Vlivem bouřek bylo na přelomu května/června téměř zcela zničeno kroupami 130 – 150 hektarů chmele. Na přelomu července/srpna při bouřkách doprovázených silným větrem spadlo na Žatecku a na Moravě dohromady celkem 20 hektarů chmelnic. Desítky dalších štoků popadaly a musely být znovu zavěšeny.
Předpovídat výnos před sklizní je velmi obtížné, lze však předpokládat průměrný výnos s celkovou produkcí ve výši přibližně 6.000 tun chmele. To se rovná dlouhodobému průměru produkce chmele v ČR za posledních patnáct let. V případě této sklizně by měli být zcela uspokojeni odběratelé do výše nasmlouvaného množství tohoto roku. Průběh počasí a současné analýzy dynamiky tvorby alfa hořkých látek nasvědčují vyšší kvalitě (obsahu) alfa hořkých látek oproti loňské skutečnosti u jemné a nejkvalitnější aromatické odrůdy na světě, Žateckého poloraného červeňáku. Plocha a produkce chmele v České republice v letech 2002 - 2016
Pozice českého chmelařství ve světě
Nejvíce aromatického chmele (včetně odrůd s označením flavour hops – voňavý chmel) je pěstováno v USA. Světová plocha aromatického chmele čítá téměř 70 % celkové plochy. Před pěti lety to byla polovina. Česká republika je stále třetí největší pěstitelskou zemí světa a největším producentem jemně aromatického chmele na světě.
Výsledky letošního roku by mohly dosáhnout průměrné výše, ta loňská byla díky bezprecedentnímu suchu v Evropě ve výnosech i kvalitě velmi nízká.
Plocha, produkce a produkce alfy ve světě v letech 2002 – 2016 podle I.H.G.C.
|
Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.