ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home News
Pěstování chmele PDF Tisk Email

Česká republika patří mezi největší producenty chmele na světě. Hlavní pěstovanou odrůdou je ŽATECKÝ POLORANÝ ČERVEŇÁK, který patří do skupiny jemných aromatických chmelů. Chmel v České republice se pěstuje ve třech oblastech, a to v oblasti Žatecké, Úštěcké a Tršické. Mimořádné klimatické a půdní podmínky přispívají k výjimečnému aromatickému charakteru českých chmelů. Žatecký chmel je stále světově nejuznávanějším jemným aromatickým chmelem.

 

Mapa České republiky Divická tvrz obklopená chmelnicemi Kostel s chmelnicemi Obec Steknik

Vesnice

 

Propagační video 2014 Propgační video 2015

 

Mimo Žateckého poloraného červeňáku se v polovině devadesátých let začaly pěstovat také další české odrůdy. V roce 1995 byly do Listiny povolených odrůd ČR zařazeny odrůdy BOR a SLÁDEK, v roce 1996 to pak byla odrůda PREMIANT, v roce 2001 AGNUS, v roce 2004 odrůda HARMONIE a v roce 2007 odrůda RUBÍN. Tyto odrůdy splňují podmínku vyššího obsahu alfa-hořkých látek a vyššího výnosu, přičemž v ostatních znacích se kvalitativně blíží klasickému žateckému chmelu. Nové odrůdy se zdají být především vhodné pro tzv. druhé chmelení a v případě odrůdy AGNUS prvního chmelení.

 

V roce 2008 byly registrovány další dvě odrůdy. První je KAZBEK, odrůda aromatického typu vhodná například pro druhé chmelení nejen do tradičních tuzemských typů piv, ale také zahraničních. Kazbek je užíván také na studené chmelení pro své specifické kořenité - citrónové aroma. Tato odrůda je zařazována i do odrůd tzv. kategorie flavour hops (voňavých odrůd chmele). Druhou odrůdou zaregistrovanou v uvedeném roce je VITAL. Hořká odrůda šlechtěná zejména pro farmaceutické účely (vysoký obsah xanthohumolu nebo DMX). V pivovarství je používána pro první a druhé chmelení a zařazována do kategorie "dual purpose".

 

V roce 2010 byly zaregistrovány odrůdy SAAZ LATE a Bohemie. Odrůda SAAZ LATE je jemně aromatického typu a vykazuje vlivem původu z Žateckého poloraného červenáku velmi podobné pivovarské vlastnosti jako zmíněný Žatecký poloraný červeňák, avšak vyššího výnosu. Je vhodná pro druhé a třetí chmelení. Odrůda Bohemie patří do skupiny aromatických chmelů. Aroma chmelových hlávek je slavě kořenité, chmelové vhodné pro použití při druhém chmelení.

 

V posledních letech byly registrované odrůdy nové generace rodiny Saaz (Saaz Shine, Saaz Comfort, Saaz Briliant) a odrůdy řady se specifickou vůní pojmenované po planetách.

 

Všechny české odrůdy naleznete v atlasu odrůd Chmelařského institutu s.r.o.

 

Produkce českého chmele podléhá unikátní certifikaci s garancí ÚKZÚZ.

 

Český chmel - tradice kvality!

 

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.